Meble i dodatki z kamienia naturalnego

Meble i dodatki z kamienia naturalnego

Spis treści

Do produkcji mebli czy też dekoracji wykorzystuje się przede wszystkim drewno oraz tworzywa sztuczne, które podwyższają ich trwałość. Rzadziej korzysta się z takich surowców, jak np. kamień. Jest to natomiast materiał, który świetnie sprawdzi się nie tylko do kuchni czy łazienki, ale również do salonu, gabinetu lub sypialni. Można z niego produkować meble oraz dekoracje do domu, mieszkania czy biura. Co można powiedzieć o meblach i dodatkach z kamienia naturalnego?

Meble z kamienia

Kamień jest surowcem chętnie wykorzystywanym już od starożytności. Produkowano z niego rzeczy codziennego użytku, np. narzędzia, sztućce oraz meble, np. niewielkich rozmiarów siedziska. Obecnie z kamienia dekoracyjnego tworzy się przede wszystkim blaty kuchenne czy łazienkowe oraz płytki ścienne. 

Surowiec ten świetnie sprawdzi się nie tylko do wnętrz publicznych czy też lokali użytkowych, ale również do domu. Jego niespotykany wygląd sprawi, że wnętrza nabiorą zupełnie innego charakteru, staną się dużo bardziej eleganckie. Do produkcji mebli z kamienia lub też dodatków i ozdób do domu wykorzystuje się najczęściej marmur lub też granit. Oba materiały są niezwykle solidne i odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. 

Marmur i granit

Granit jest naturalnym kamieniem docenianym przez producentów nie tylko blatów, ale i mebli. Głównie z tego względu, że jest naprawdę trwały, trudno go zarysować czy też zniszczyć jego powierzchnię pod wpływem ciepła. Dlatego tak chętnie tworzy się z granitu blaty kuchenne oraz stoły do jadalni. Granit jest też odporny na bardzo wysokie temperatury, nie pęka i nie tworzą się na jego powierzchni odpryski. Kolorystyka granitu jest nieco ograniczona, najczęściej można spotkać meble lub dodatki w jaśniejszych i ciemniejszych odcieniach szarości lub czerni. Tego typu wyroby z kamienia świetnie będą prezentować się we wnętrzach loftowych lub glamour.

Marmur jest kamieniem nieco bardziej plastycznym niż granit, łatwiej poddaje się obróbce, dlatego chętniej wykorzystuje się go w przemyśle meblarskim. Można z niego tworzyć eleganckie, o subtelnej budowie stoliki kawowe, mniejsze ławki oraz przepiękne dekoracje do domu, np. wazony lub donice. Meble i dodatki wykonane z marmuru mają dużo szerszą paletę barw. Pasują do domów urządzonych, np. w stylu nowoczesnym.

Meble z kamienia i dodatki

Decydując się na zakup naturalnych, kamiennych mebli warto postawić na, m.in.:

  • stoliki do kawy, stoły do jadalni,
  • mniejsze ławki,
  • konsole do przedpokoju, garderoby czy gabinetu.

W przypadku dekoracji, na pewno świetnie prezentować będą się wytrzymałe donice, wazony, rzeźby o przepięknym i naturalnym wybarwieniu.

Choć meble z kamienia, a także dodatki nadal nie są aż tak popularne, coraz więcej osób przekonuje się do tych wyrobów. Głównie z tego względu, że prezentują się one niebywale elegancko, pasują do wnętrz nowoczesnych, loftowych i urządzonych w stylu glamour. Do popularnych mebli z kamienia można na pewno zaliczyć: stoły do jadalni, stoliki kawowe, konsole do przedpokoju lub gabinetu. Jeśli chodzi natomiast o dekoracje, sporo osób decyduje się na zakup ozdobnych rzeźb, wazonów czy solidnych donic. Do produkcji mebli czy też dodatków wykorzystuje się zwykle marmur lub granit. Niekiedy również onyks.