Jak wybrać idealną umywalkę kamienną do swojej łazienki?

jak-wybrac-najlepsza-umywalke-kamienna-do-swojej-lazienki

Spis treści

Umywalki z naturalnego kamienia mogą wprowadzić do łazienek elegancję i nadać przestrzeniom luksusowy charakter. Umywalki kamienne, ze względu na trwałość, naturalny wygląd i design, są chętnie wykorzystywane przez projektantów i dekoratorów wnętrz zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Jak wybrać najlepszą umywalkę kamienną do swojej łazienki?

Umywalki z kamienia – jak wybrać idealną?

Przed zakupem zastanów się, jakie masz oczekiwania – czy potrzebujesz wytrzymałej umywalki odpornej na uszkodzenia, poszukujesz materiału łatwego do czyszczenia, a może chcesz, by wyrób zachwycał swoim wyglądem?

1. Rodzaj kamienia

Umywalki tworzy się m.in. z onyksu, kamienia rzecznego, a prawdziwą ciekawostką są wyroby ze skamieniałego drewna. W sklepie Pulan znajdziesz wiele interesujących propozycji, które ożywią Twoją łazienkę.

  • Umywalki z marmuru

Marmur jest materiałem odpornym na zarysowania, jednak może być podatny na działanie kwasów. Umywalki z marmuru charakteryzują się widocznymi żyłami i smugami w strukturze skały, przybierają różnorodne odcienie. Wyroby sprawdzą się w eleganckich łazienkach urządzonych w stylu klasycznym czy romantycznym.

  • Umywalki z onyksu

Onyks ma krystaliczną budowę, przez co ma zdolność do rozpraszania światła. Każda umywalka z onyksu posiada wyjątkowy, często wielobarwny wzór. Kolorystyka kamieni może wahać się od delikatnych beży po głęboką czerń. Onyks wnosi do wnętrza luksusowy i wyrafinowany charakter. Jest często wybierany do ekskluzywnych łazienek w stylu nowoczesnym, glamour oraz boho.

  • Umywalki z kamienia rzecznego

Kamień rzeczny występuje w różnorodnych odcieniach – dostępne są umywalki w kolorze szarym, beżowym, brązowym czy zielonkawym. Powierzchnia tych skał jest gładka i jedwabista, a wyroby z kamienia rzecznego cechują się odpornością na zarysowania, pęknięcia czy działanie skrajnych temperatur.

Umywalki z kamienia rzecznego wprowadzają do łazienek surowy klimat, który doskonale współgra z aranżacjami w stylu klasycznym, rustykalnym czy minimalistycznym.

  • Umywalki ze skamieniałego drewna

Skamieniałe drewno łączy w sobie wygląd i strukturę drewna z twardością i wytrzymałością kamieni. Powstaje na skutek nasycenia przysypanych osadami drzew minerałami, które znajdują się w wodzie i glebie. Umywalki ze skamieniałego drewna są wyjątkowo odporne na zarysowania i uszkodzenia, co czyni je idealnym wyborem do intensywnie użytkowanych łazienek. Skamieniałe drewno warto wykorzystać w aranżacjach industrialnych, minimalistycznych oraz nawiązujących do natury.

2. Wykończenie powierzchni

Umywalki kamienne są polerowane po wewnętrznej stronie, dzięki czemu ich powierzchnię łatwo wyczyścić. Zewnętrzna strona posiada zwykle swoją oryginalną strukturę, która – w zależności od zastosowanego kamienia – może być lekko chropowata lub mieć nieregularne kształty i załamania.

3. Rozmiar i kształt umywalki

Umywalki z kamienia naturalnego są dostępne w różnorodnych rozmiarach, często mają nieregularne kształty. Najlepiej jest dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń w łazience i dopasować do niej umywalkę o odpowiedniej wielkości.

4. Montaż umywalki

Umywalki z kamienia naturalnego występują jako wyroby nablatowe lub wolnostojące. Należy mieć na uwadze, że taka armatura jest bardzo ciężka. Przed umieszczeniem kamiennej umywalki w swojej łazience warto się upewnić, że szafka lub blat, na której chcemy ją umieścić, nie zarwie się pod ciężarem przedmiotu.

Wolnostojące umywalki posiadają specjalne wnęki, by zamontować w nich rury odprowadzające wodę.

5. Cena wyrobu

Kamienne umywalki są o wiele droższe niż standardowe rozwiązania. Cena produktów dostępnych w sklepie Pulan wynika m.in. z wykorzystania naturalnych materiałów pochodzących z Indonezji oraz ręcznej obróbki surowców. Przed zakupem warto uwzględnić nie tylko koszt zakupu samej umywalki, ale także jej instalacji w swojej łazience.

Podsumowanie

Wybór umywalki kamiennej powinien być przemyślaną decyzją i uwzględniać nie tylko wygląd gotowego wyrobu, ale też jego wielkość i dopasowanie do dostępnej w łazience przestrzeni. W sklepie Pulan dostępne są ręcznie robione umywalki z onyksu, skamieniałego drewna i kamieni rzecznych, a każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości. Duże, wolnostojące umywalki ze skamieniałego drewna staną się główną ozdobą łazienek w stylu boho, natomiast produkty z onyksu będą doskonale pasować do eleganckich i luksusowych wnętrz.