Historia i zastosowanie skamieniałego drewna w dekoracji

historia-i-zastosowanie-skamienialego-drewna-w-dekoracji

Spis treści

Skamieniałe drewno, czyli drewno przekształcone w kamień przez proces petryfikacji, jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk w geologii. Obecnie wykorzystuje się ten materiał do produkcji jedynych w swoim rodzaju dekoracji i rzeźb. W jaki sposób powstaje skamieniałe drewno? Poznaj jego historię oraz inspiracje na zastosowanie we wnętrzach!

Czym jest skamieniałe drewno?

Skamieniałe drewno jest zachowaną formą prawdziwego drewna, które przeszło proces tzw. petryfikacji. Podczas tego zjawiska wszystkie organiczne komponenty drewna są zastępowane minerałami, najczęściej krzemionką (SiO2). Powstający materiał zachowuje oryginalną strukturę i wygląd drewna, ale jest twardy jak skała.

Skamieniałe drewno zachowuje wiele szczegółów oryginalnej struktury drewna, m.in. roczne pierścienie wzrostu, teksturę i często również kształt gałęzi. Barwa skamieniałego drewna może być różnorodna i zależy od minerałów, które zastąpiły drewno. Przykładowo, obecność żelaza może nadać skamieniałemu drewnu czerwone, żółte lub pomarańczowe odcienie.

Skamieniałe drewno – jak powstaje?

Proces powstawania skamieniałego drewna rozpoczyna się, gdy drzewo – powalone przez silny wiatr lub obumarłe ze starości – zostaje szybko przykryte warstwą osadów, np. pyłem wulkanicznym, osadami rzecznymi lub popiołem. Brak dostępu tlenu zapobiega rozkładowi materiału przez mikroorganizmy. Woda znajdująca się w glebie i bogata w minerały, takie jak krzemionka (SiO2), przesiąka przez porowate struktury drewna. Dochodzi do stopniowej mineralizacji drewna i tworzenia twardej, kamiennej struktury.

Zjawisko nazywa się także petryfikacją i zachodzi przez tysiące, a nawet miliony lat. Cały proces pozwala zachować najdrobniejsze detale drewna, w tym sęki i teksturę kory. To sprawia, że skamieniałe drewno jest niezwykle cenne dla naukowców i kolekcjonerów.

Zastosowanie skamieniałego drewna w dekoracjach

Obecnie skamieniałe drewno wykorzystuje się do produkcji nietuzinkowych świeczników, artystycznych rzeźb oraz przedmiotów użytkowych. Z surowca powstają m.in. blaty stołów, elementy zdobnicze mebli oraz wyposażenie łazienek, które łączą w sobie wytrzymałość kamienia z unikalną teksturą drewna. Fragmenty skamieniałego drewna można wykorzystać także jako oryginalne akcenty w ogrodach i prywatnych parkach.

Dekoracje ze skamieniałego drewna od Pulan

Surowce wykorzystywane przez firmę Pulan wydobywane są z obszarów Indonezji. Skamieniałe drewno pozyskiwane jest ze zrównoważonych i legalnych źródeł oraz poddawane ręcznej obróbce. Utalentowani rzemieślnicy potrafią wydobyć ze skamieniałego drewna najpiękniejsze barwy i nadać im wyjątkowy wygląd.

Nietypowym, lecz z pewnością ciekawym akcentem dekoracyjnym w każdej łazience stanie się wolnostojąca umywalka ze skamieniałego drewna . Produkt zachowuje swoją funkcjonalność, a przy okazji przyciąga wzrok swoim niepowtarzalnym wyglądem i barwami.

Podsumowanie

Skamieniałe drewno jest niezwykłym wytworem natury, który powstał na skutek unikalnej kombinacji warunków środowiskowych i czasu. Dekoracje ze skamieniałego drewna są cenione za trwałość i oryginalny wygląd. Każdy fragment skamieniałego drewna jest unikatowy i pozwala stworzyć ekskluzywne produkty użytkowe oraz ozdoby do wnętrz. Wyroby ze skamieniałego drewna od firmy Pulan to m.in. dekoracje i ekskluzywne przedmioty użytkowe, które świetnie będą prezentować się w niemal każdym wnętrzu.