Zrównoważone źródła drewna i kamienia – ekologia w praktyce

zrownowazone-zrodla-drewna-i-kamienia-ekologia-w-praktyce

Spis treści

W obecnych czasach dużą uwagę przykłada się do sposobu pozyskiwania surowców naturalnych do produkcji mebli czy dekoracji. W sklepie Pulan wykorzystujemy wyłącznie drewno i kamień pochodzące ze zrównoważonych i sprawdzonych źródeł. Dowiesz się, w jaki sposób marka Pulan tworzy designerskie wyposażenie wnętrz z poszanowaniem ekologii.

Pozyskiwanie drewna ze zrównoważonych źródeł

Zrównoważone metody pozyskiwania drewna mają na celu m.in. ochronę naturalnych lasów przed nadmierną wycinką i degradacją, zachowanie bioróżnorodności oraz wspieranie lokalnej społeczności. Certyfikaty takie jak FSC (Forest Stewardship Council) lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) są zapewnieniem, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

W procesie produkcji mebli starannie wykorzystuje się każdy fragment drewna, aby zmniejszyć ilość odpadów poprodukcyjnych. Jako marka Pulan do produkcji mebli stosujemy nie tylko pnie drzew, ale też ich korzenie. W ten sposób stoły, konsole i stoliki kawowe nabierają unikalnego oraz fantazyjnego charakteru. 

Skamieniałe drewno pozyskujemy z Indonezji dzięki naszym doświadczonym pracownikom. Surowce do produkcji designerskich mebli znajdowane są głównie w regionach, gdzie miliony lat temu rosły lasy. Te unikalne zasoby są wynikiem naturalnych procesów geologicznych, a wydobycie skamieniałego drewna nie wiąże się z wycinką żywych, aktualnie rosnących drzew. Pozyskiwanie materiałów jest w pełni legalne i odbywa się z poszanowaniem lokalnych przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Pozyskiwanie kamienia ze zrównoważonych źródeł

Podobnie jak w przypadku drewna, zrównoważone metody pozyskiwania kamienia mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko. W firmie Pulan wszystkie kamienie wykorzystane do produkcji designerskich mebli i wyposażenia wnętrz, jak np. kamienne umywalki, wanny, donice, są starannie i ręcznie wydobywane przez naszych pracowników. Preferowane są przez nas miejsca, w których eksploatacja wywiera minimalny wpływ na naturalne środowisko, a zasoby kamienia są wystarczająco duże, aby umożliwić ich zrównoważone wydobycie.

Już podczas pozyskiwania kamieni rzemieślnicy przeprowadzają selekcję surowców i wybierają do dalszej obróbki tylko te egzemplarze, które są w stanie przetworzyć. Materiały dzielone są według odcieni, grubości i wielkości, co w dalszych etapach pozwala wykorzystać je do wykonania konkretnego produktu, np. dużej wanny lub rzeźby.

Wykonujemy elementy wyposażenia wnętrz wyłącznie z naturalnych kamieni, bez dodatku sztucznych tworzyw czy syntetycznych domieszek. W sklepie internetowym Pulan znajdziesz kamienne umywalki, wazony, dekoracje i wanny m.in. z marmuru, otoczaków (tj. z kamieni rzecznych), piaskowca i kamienia wulkanicznego.

Podsumowanie

Drewno i kamień pochodzące ze zrównoważonych źródeł nie mają tak destrukcyjnego wpływu na środowisko, co masowe wycinanie lasów lub niszczenie gruntów w poszukiwaniu surowców. Wydobycie naturalnych materiałów przebiega w sposób legalny, z poszanowaniem lokalnych przepisów i przyrody. Do produkcji ekskluzywnych mebli z drewna i kamienia wykorzystujemy wyselekcjonowane materiały i części drzew, które nie zostałyby docenione w masowym przemyśle. Stoliki kawowe i stoły z korzeni egzotycznych drzew oraz kamienne umywalki od Pulan nie tylko pięknie wyglądają, ale są dowodem na to, że można tworzyć designerskie przedmioty w sposób ekologiczny i zrównoważony.