Styl wabi-sabi – czym jest?

styl-wabi-sabi-czym-jest

Spis treści

Filozofia wabi-sabi to przeciwieństwo dążenia do perfekcji i osiągnięcia nienagannego wyglądu za wszelką cenę. Styl wabi-sabi celebruje naturalne piękno wraz ze wszystkimi jego niedoskonałościami, jak np. proces starzenia się drewna, nieregularne kształty kamiennych dekoracji. Czym dokładnie jest styl wabi-sabi? Dowiedz się, jakie elementy wykorzystuje się w aranżacji wnętrz według tej japońskiej filozofii.

Styl wabi-sabi – co to takiego?

Styl wabi-sabi wywodzi się z Japonii i skupia się na dostrzeganiu piękna w przedmiotach, które są nieperfekcyjne, niekompletne lub niszczeją wraz z upływem czasu. Słowo “wabi” oznacza życie w zgodzie z naturą, prostotę i docenianie tego, co się posiada. Z kolei “sabi” odnosi się do przemijania czasu i procesu starzenia. Aranżacje w stylu wabi-sabi cechują się minimalizmem, wykorzystaniem surowego drewna czy kamienia oraz prostych dekoracji.

Wabi-sabi przekłada się również w sposobie życia, promując spokój ducha oraz skupienie na teraźniejszości. Jest to zachęta do zwolnienia tempa, docenienia uroku prostych form i czynności, a także odnalezienia piękna w codziennych chwilach.

Styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz

Cechy charakterystyczne dla filozofii i stylu wabi-sabi we wnętrzach to m.in.:

  • naturalne materiały – w aranżacjach w stylu wabi-sabi wykorzystywane są materiały niepoddane znacznej obróbce (np. cięciu z użyciem maszyn, lakierowaniu), jak np. naturalne drewno, kamień czy glina. Materiały z biegiem czasu zużywają się, mogą delikatnie zmieniać kolor pod wpływem działania wilgoci czy światła. Nie jest to jednak postrzegane jako wada, a jako piękno i urok natury. Kamienna wolnostojąca wanna oraz dekoracje z kamienia oceanicznego świetnie wpisują się w stylistykę wabi-sabi;
  • proste formy – elementy wykorzystywane w stylizacjach wabi-sabi odznaczają się prostotą oraz funkcjonalnością. Zamiast uciekać się do wielu dekoracji czy wymyślnych ozdób, projektanci sięgają po minimalistyczne formy. Meble i dodatki mogą przybierać jednak asymetryczne kształty wynikające z natury drewna czy kamienia. Przykładem jest m.in. stolik kawowy wykonany z jednego dużego fragmentu korzenia drzewa teakowego oraz umywalka zrobiona ze skamieniałego drewna;
  • dekoracyjny charakter niedoskonałości – w przeciwieństwie do stylów dążących do osiągnięcia perfekcyjnego piękna, wabi-sabi docenia urok tkwiący w naturalnych niedoskonałościach. Pęknięcia w drewnie, nierówności w kamieniu czy ślady naturalnego zużycia dodają przedmiotom charakteru. Każdy mebel z egzotycznego drewna, wazon czy rzeźba mają własną, niepowtarzalną historię. W stylistyce wabi-sabi sprawdzą się rzemieślnicze, ręcznie produkowane wyroby, jak np. konsola z drewna teakowego;
  • skłanianie do refleksji – styl wabi-sabi koncentruje się również na doświadczaniu życia, przeżywaniu go w sposób świadomy i pełen refleksji. Cechy tego stylu mają inspirować do kontemplacji oraz medytacji.

Podsumowanie

Styl wabi-sabi to coś więcej niż tylko chwilowy trend w wystroju wnętrz. Ta japońska filozofia wprowadza do życia spokój i harmonię, a także uczy, jak cieszyć się i doceniać urok tkwiący w naturze. W aranżacjach wabi-sabi docenia się niedoskonałe, lecz piękne przedmioty, naturalnie wyglądające i starzejące się materiały oraz minimalizm. Styl wabi-sabi skłania do przemyśleń oraz zwolnienia tempa życia, by cieszyć się chwilą obecną oraz pięknem otaczającego świata.