Donice kamienne do ogrodu

o nas

Spis treści

Każdy właściciel domu marzy o pięknym ogrodzie. Dbanie o przydomową działkę nie ogranicza się jednak wyłącznie do koszenia trawnika i podlewania roślin. Co jakiś czas należy odżywiać glebę oraz przez cały rok dbać o zdrowie kwiatów, krzewów i drzew po to, by nie miały szkodników. Aby zaaranżować ciekawy wizualnie ogród, warto zdecydować się także na praktyczne, a jednocześnie oryginalne dekoracje. Jednym z takich dodatków jest donica na kwiaty, którą można postawić na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Dlaczego produkty wykonane z kamienia naturalnego to najlepszy wybór?

Kamienne donice tarasowe i do ogrodu – dlaczego warto kupić?

Na rynku można znaleźć mnóstwo donic do ogrodów i na taras wykonanych z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik czy kamień. Plastikowe donice nie są ekologiczne, w wyniku długotrwałego naświetlania promieniami słonecznymi mogą zmieniać pierwotny kolor, dodatkowo szybko się nagrzewają, co może wpływać negatywnie na system korzeniowy roślin. Donice drewniane na skutek opadów deszczu, śniegu czy wilgoci mogą ulec zniszczeniu, do tego są podatne na grzyby i pleśń. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych produktów są donice ogrodowe z naturalnego kamienia. Czym się charakteryzują?

Kamienne doniczki są solidne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Nie zmieniają pierwotnego wyglądu i kształtu, mimo deszczu czy ekspozycji na słońce. Dzięki sporej wadze są stabilne, a więc nie przewrócą się w wietrzne dni. Nie są podatne na wilgoć, tak jak drewno, stanowią zatem przepiękną ozdobę ogrodu przez cały rok, niezależnie od pory roku. Donice z kamienia nie wymagają również szczególnej pielęgnacji, łatwo zachować je w czystości. Ponadto ochraniają krzewy ozdobne i kwiaty przed niskimi temperaturami.

Kamienne donice ogrodowe – o czym pamiętać podczas zakupów?

Decydując się na zakup kamiennych donic do ogrodu, warto pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Najpierw należy zastanowić się nad tym jak duża donica nas interesuje. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ głębokość, wysokość i szerokość wybranego modelu powinna być dostosowana do konkretnej rośliny i jej wymagań.

Kolejnym istotnym aspektem jest waga donicy. Kamień jest materiałem o dużej wadze, dlatego zanim kupimy interesującą nas donicę, musimy zaplanować miejsce w którym zostanie ustawiona. W ten sposób uniknie się ciągłego przestawiania donic.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu donicy z kamienia? Oczywiście na jej wygląd. Minimalistyczne kamienne donice będą prezentować się świetnie w każdym ogrodzie, tarasie czy domu, nadając przestrzeni wyjątkowego charakteru. Zdecydować się można na modele prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub owalne. Do wyboru również mnóstwo ciekawych wzorów, na przykład otoczak czy łupek w kolorze pomarańczowym, szarym, białym.

Ogrodowe donice kamienne – podsumowanie

Donice z kamienia to najlepszy wybór do ogrodu. Produkty charakteryzuje wytrzymałość na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Mimo upływu czasu będą wyglądać elegancko, przepięknie ozdabiając każdą przestrzeń. Dodatkowo dzięki donicom kamiennym można wyeksponować pojedyncze drzewka, krzewy czy kwiatki na tarasie, balkonie lub w ogrodzie.