Umywalka kamienna czy drewniana?

Umywalka kamienna czy drewniana

Spis treści

Coraz więcej osób, decydujących się na urządzenie swojej łazienki, sięga po surowce naturalne, przyjazne środowisku. Takimi materiałami są na pewno kamień oraz drewno. Wykonuje się z nich nie tylko elementy wykończeniowe łazienki, czyli płytki podłogowe czy ścienne, ale także, np. umywalki. Aranżując swoją łazienkę, rozsądniej zatem postawić na umywalkę kamienną czy drewnianą? Zachęcamy do lektury.

Umywalka łazienkowa – co ją wyróżnia?

Decydując się na zakup umywalki do łazienki, należy pamiętać, że na rynku dostępne są modele nablatowe oraz podblatowe. Nieco rzadziej kupuje się obecnie umywalki z szafkami. Dużo estetyczniej i bardziej elegancko prezentuje się oczywiście typowa umywalka nablatowa. Świetnie komponuje się ze stylem glamour, nowoczesnym oraz industrialnym. Dobierając umywalkę, należy zwrócić uwagę na jej wymiary, kolorystykę oraz wygląd. Musi ona pasować do pozostałych urządzeń sanitarnych.

Umywalka kamienna

Dużą popularnością cieszą się nowoczesne i świetnie wyglądające umywalki kamienne, nablatowe. Kamień jest materiałem uważanym przez wielu za elegancki, a także “surowy”, dlatego idealnie prezentuje się w łazienkach nowoczesnych oraz glamour, jak również bardzo dobrze komponuje się ze złotymi dodatkami. 

Umywalki kamienne są wytrzymałe na uszkodzenia oraz zarysowania, bardzo trudno je również zniszczyć. Mają naturalne i przepiękne wybarwienie, które uzależnione jest od procesu formowania się kamienia. Bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości, wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną wodą. 

Kupując kamienną umywalkę, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób powstaje. Najlepszymi produktami są nablatowe, kamienne umywalki, które formują się w sposób naturalny przez wiele setek lat, następnie są jedynie czyszczone i sprzedawane. W ten sposób można nabyć umywalkę kamienną o unikalnym kształcie. Popularnymi rodzajami kamieni, z których powstają umywalki, są: onyx oraz kamień rzeczny-otoczak. 

Umywalki drewniane czy ze skamieniałego drewna?

Umywalki drewniane nie są zwykle pierwszym wyborem, jeśli chodzi o aranżację łazienki, choć wykonywane są najczęściej z surowców egzotycznych, o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych, np. z solidnego drewna teak czy padouk, a także poddawane mocnej obróbce lub impregnacji. Drewniane umywalki o wiele lepiej prezentować będą się we wnętrzach rustykalnych i boho. Osoby, które chciałyby zakupić elegancko i niebanalnie wyglądającą umywalkę drewnianą, mogą postawić na skamieniałe drewno.

Umywalki wykonane ze skamieniałego drewna wyglądem przypominają te, wykonane z tradycyjnego surowca. Natomiast mają dużo ciekawsze kształty, a także są znacznie odporniejsze. Skamieniałe drewno powstaje przez miliony lat, w wyniku skwarcowania zarówno pni, jak i gałęzi drzew.

Urządzając własną łazienkę, warto postawić na umywalki wykonane z naturalnych surowców, czyli kamienia lub drewna. Kamienne umywalki są trwalsze, a także dużo estetyczniejsze niż drewniane. Świetnie prezentować będą się w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach. Osoby, które jednak nabyć chciałyby umywalkę o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych, a także zależy im na przepięknym wyglądzie drewna, powinny zdecydować się na model wykonany ze skamieniałego drewna.