Przewodnik po stylach dekoracyjnych z wykorzystaniem kamienia i drewna

przewodnik-po-stylach-dekoracyjnych-z-wykorzystaniem-kamienia-i-drewna

Spis treści

Kamień i drewno to materiały cenione w aranżacji wnętrz za ich naturalność, trwałość i uniwersalność. Znajdują one zastosowanie w różnych stylach wnętrzarskich, zarówno w pomieszczeniach urządzonych w sposób nowoczesny, tradycyjny, jak i nawiązujący do natury. Poznaj główne style w dekoracji wnętrz i dowiedz się, jakie meble i elementy wykonane z drewna lub kamienia będą do nich pasować.

Wykorzystanie kamienia i drewna w aranżacji wnętrz

  • Styl klasyczny

Styl klasyczny wyróżnia się elegancją, wygodą i uniwersalnymi rozwiązaniami. Ekskluzywne meble z egzotycznego drewna , np. teakowe stoły i konsole z korzeni drzew, wprowadzają do przestrzeni ciepło, luksus oraz są wyjątkowo trwałe. Natomiast umywalki i wanny wykonane z kamienia naturalnego , szczególnie wanny z marmuru, nadają klasycznym łazienkom wyjątkowy i szlachetny wygląd.

  • Styl nowoczesny

Nowoczesne wnętrza koncentrują się na funkcjonalnych, ale minimalistycznych rozwiązaniach. Drewniane meble o gładkiej powierzchni i prostej w formie mogą być połączone z elementami szklanymi lub metalowymi, takimi jak przezroczyste blaty lub stalowe nogi. Kamienne umywalki nablatowe o minimalistycznym designie doskonale komponują się z nowoczesnymi łazienkami i przeszklonymi kabinami prysznicowymi bez brodzika.

  • Styl rustykalny

Rustykalne wnętrza czerpią inspiracje ze świata przyrody, co znajduje odzwierciedlenie w surowych, nieobrobionych materiałach. Stare, drewniane belki, stoliki kawowe z egzotycznego drewna teakowego o widocznych sękach i nierównościach, a także elementy z naturalnego kamienia, jak oryginalne rzeźby czy posadzki, nawiązują swoim wyglądem do natury.

  • Styl boho

Styl boho zachęca do eksperymentowania z różnorodnymi teksturami i wzorami. Dekoracje wykonane z drewna ciekawie wyglądają w towarzystwie etnicznych wzorów, a elementy kamienne, np. ozdoby z kamienia oceanicznego , korzystnie komponują się z kolorowymi tkaninami, tworząc harmonijne wnętrza pełne życia i barw. 

  • Styl industrialny

Industrializm wyróżnia się surowym charakterem, a we wnętrzach pojawiają się nieobrobione materiały. W aranżacjach urządzonych w tym stylu wykorzystuje się m.in. beton, metal, szkło, ale także kamień i drewniane meble o unikalnym wyglądzie. W pomieszczeniach industrialnych sprawdzą się konsole z korzeni drewna teak oraz siedziska o nietuzinkowym, surowym wyglądzie. Do łazienek urządzonych w industrialnym stylu świetnie będą pasować umywalki z kamienia rzecznego o surowym, naturalnym wyglądzie. 

  • Styl skandynawski

Styl skandynawski kojarzy się z jasnymi przestrzeniami, prostotą oraz funkcjonalnością. We wnętrzach dominują neutralne kolory i naturalne światło. Głównym elementem tego stylu jest naturalne drewno, które nadaje wnętrzom ciepło i przytulny charakter. Stół z drewna teakowego o prostych kształtach i wypolerowanej powierzchni doskonale będzie pasować do salonu.

  • Styl wabi-sabi

Styl wabi-sabi, wywodzący się z japońskiej kultury, podkreśla naturalne i nieperfekcyjne piękno oraz procesy starzenia. Chętnie wykorzystuje się w aranżacjach wabi-sabi elementy z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. 

Meble wykonane z egzotycznego drewna oraz fantazyjne dekoracje z korzeni teakowych, o widocznych słojach, utrzymane w naturalnej kolorystyce i o oryginalnych kształtach, doskonale pasują do tego stylu. W podobny sposób w nurt filozofii wabi-sabi wpisują się elementy kamienne, np. wolnostojące umywalki ze skamieniałego drewna o naturalnej, niejednolitej teksturze i stonowanych barwach.

Podsumowanie

Zastosowanie kamienia i drewna w aranżacji wnętrz pozwala wprowadzić do domów naturalne elementy. Oba materiały są trwałe, pięknie wyglądają i można dopasować je do wielu stylów. Meble z egzotycznego drewna o fantazyjnych kształtach sprawdzą się we wnętrzach modernistycznych oraz boho, z kolei kamienne umywalki o stonowanych barwach doskonale komponują się z łazienkami urządzonymi w stylu wabi-sabi, rustykalnym i industrialnym. Wyposażenie wnętrz wykonane z naturalnego kamienia lub egzotycznych gatunków drzew nie tylko podnosi walory estetyczne pomieszczeń, ale nadaje im również luksusowy charakter.