Jak pielęgnować i konserwować meble z egzotycznego drewna?

jak-pielegnowac-i-konserwowac-meble-z-egzotycznego-drewna

Spis treści

Meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew, takich jak teak i sono, są cenione za swoją wyjątkową trwałość i niesamowity wygląd. Jednak, aby zachować ich naturalne piękno i utrzymać drewno w dobrym stanie, należy je odpowiednio pielęgnować. Poznaj najważniejsze zasady czyszczenia i konserwacji drewna egzotycznego, co pozwoli Ci cieszyć się oryginalnymi meblami od Pulan przez wiele lat.

Jak konserwować drewno egzotyczne?

  • Regularne czyszczenie mebli

Dbanie o czystość mebli z drewna egzotycznego jest pierwszym krokiem do ich skutecznej konserwacji. Najlepiej jest używać miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki do oczyszczania powierzchni mebli z kurzu, osadów czy rozlanych płynów. Należy unikać stosowania silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.

Do usuwania trudniejszych zabrudzeń, np. ze stołu z korzenia drewna teak , zaleca się stosowanie lekko zwilżonej ściereczki z dodatkiem delikatnego detergentu. Następnie należy dokładnie wytrzeć powierzchnię mebli suchą ścierką.

  • Ochrona mebli przed wilgocią

Choć wiele gatunków drewna egzotycznego, takich jak teak czy mahoń, jest naturalnie odporne na działanie wilgoci, nadmiar wody może prowadzić do pękania i deformacji. Warto umieszczać meble w miejscach suchych i dobrze wentylowanych. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza podczas przechowywania mebli. Nie zaleca się trzymania stołów czy foteli z egzotycznego drewna np. w wilgotnych piwnicach.

  • Ochrona przed promieniowaniem UV

Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może powodować blaknięcie mebli z egzotycznego drewna. W przypadku mebli umieszczonych w pobliżu okien, np. stolików kawowych z drewna teakowego , warto zastosować zasłony lub rolety, które odbijają nadmiar promieniowania słonecznego i zminimalizują negatywny wpływ słońca na kondycję drewna.

  • Stosowanie środków ochronnych

Specjalne preparaty do drewna egzotycznego mogą być używane do podkreślenia jego naturalnego wyglądu i ochrony powierzchni przed brudem czy wilgocią. Należy wybierać preparaty do pielęgnacji i konserwacji dedykowane specjalnie do egzotycznego drewna.

  • Oleje i woski do pielęgnacji drewna

Systematyczne natłuszczanie powierzchni mebli drewnianych pomoże przez długi czas zachować ich naturalny blask i nieskazitelny wygląd. Stosowanie olejów i wosków przeznaczonych do drewna egzotycznego zadba o strukturę i gładką powierzchnię materiału. Należy jednak unikać nadmiernego olejowania drewna, gdyż może to spowodować lepkość mebli i przyciąganie kurzu.

  • Obserwowanie stanu drewna

Co pewien czas warto sprawdzić stan drewna, by wykryć ewentualne pęknięcia, zarysowania, przetarcia lub inne uszkodzenia. Wczesne wykrycie wad i uszczerbków pozwoli właścicielom mebli szybko zareagować, a drobne usterki o wiele łatwiej jest naprawić niż znaczne zniszczenia wynikające z długotrwałego zaniedbania drewna.

Meble z egzotycznego drewna od Pulan

Trwałość mebli z egzotycznych gatunków drzew jest jedną z ich głównych zalet. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na uszkodzenia, zarysowania czy działanie wilgoci niż gatunki drewna tradycyjnie stosowane w meblarstwie.

Egzotyczne drewno wykorzystywane przez firmę Pulan do produkcji nietuzinkowych i unikatowych mebli pozyskiwane jest z bezpiecznych i sprawdzonych miejsc. Drewno pochodzi z obszaru Indonezji i obrabiane jest ręcznie, przez rzemieślników. Każdy kawałek drewna ma swój niepowtarzalny wzór, co sprawia, że nie ma dwóch takich samych mebli. Przykładem są siedziska z drewna teakowego , a także oryginalne konsole z korzenia drewna teakowego . Takie wyposażenie dodaje wnętrzom indywidualnego charakteru i sprawia, że stają się one wyjątkowe.

Podsumowanie

Pielęgnacja egzotycznego drewna nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Odpowiedni sposób czyszczenia, specjalne preparaty przeznaczone do egzotycznego drewna i ochrona przed promieniowaniem UV pozytywnie wpłyną na wygląd i trwałość mebli. Prawidłowa konserwacja wyrobów z drewna egzotycznego pozwoli zachować ich piękno na długie lata.